Národní týden manželství

14. 2. 2017

Valentýnský týden 13.-19. února 2017 se opět ponese ve znamení podpory manželství. Již jedenáctý ročník Národního týdne manželství, v jehož rámci se bude konat více než 120 akcí v 50 městech České republiky, byl zahájen v pondělí 13. února tiskovou konferencí v Poslanecké sněmovně parlamentu ČR.

Na tiskové konferenci vystoupili kromě ministra Jurečky, který letošní ročník NTM zaštiťuje, také europoslankyně Michaela Šojdrová, emeritní plzeňský biskup ŘKC František Radkovský, Slavoj Brichcín – vedoucí lékař sexuologického oddělení Praha Bohnice, lektorka a rodinná poradkyně Marie Nováková, psycholožka, terapeutka a autorka Jiřina Prekopová a známý český kuchař Filip Sajler.

Leitmotivem tiskové konference byly různé pohledy na to, jaké mohou bát recepty na dlouholetá a hluboká manželství.

„Aby manželská láska vydržela, je třeba konflikt řešit včas, ještě před západem slunce. Rodina má svůj řád. Otec a matka jsou jednotní, vzájemně se doplňují. Mimořádná je role ženy, přijímá a potvrzuje manžela i děti láskou, neverbální něhou, objetím, dotekem.“ Takto sdílela své zkušenosti Jiřina Prekop, psycholožka, šiřitelka Školy lásky v rodině a autorka mnoha knih o vztazích a o výchově.

Skutečná láska je paradox

„Jsme lidmi vztahů. Toužíme po lásce bez podmínek. V zamilovanosti toužíme po vztahu lásky navždy. Dimenze nekonečné lásky je součástí lidského bytí. Být spolu navždy, zahodit klíč od zadních vrátek vztahu, je ale náročná cesta. Přijmout své chyby a chyby druhého, milovat jej s nimi i pro ně, se zdá paradoxní, ale skutečná láska je paradox, je rozporuplná, ne vždy racionální, ne jednoduchá. Rodina založená na manželství je stabilnější, než volný svazek a přináší větší uspokojení a radost rodičům i dětem. Proto stojí za to hledat náš jedinečný recept na dobré manželství. Tím naším je úcta, tolerance, odpuštění, gesta a slova lásky a důvěra v toho druhého.“, uvedla Marie Nováková, lektorka a rodinná poradkyně, který se podpoře rodiny věnuje více než 20 let a 30 let žije v manželství.

„Láska je paradox. Čím více jí rozdáme, tím více jí máme. Skutečné štěstí a pocit smyslu se dostavuje až jako důsledek naší vzájemnosti s druhými, včetně skutků lásky, které bližním darujeme. A naopak nás dlouhodobě šťastnými nedělá honba za ryze vlastními cíli nebo požitky a zážitky, které se snažíme urvat sami pro sebe. To je skryté pravidlo života: člověk byl stvořen jako sociální, vztahová bytost. Při sobeckém způsobu bytí dříve či později začne chřadnout, ať se má navenek jakkoliv luxusně.“

Europoslankyně Michaela Šojdrová, která je také dlouholetou podporovatelkou etické výchovy i prorodinných neziskových organizací, na tiskové konferenci navrhla praktické způsoby podpory rodiny:

„I podle současného občanského zákoníku je manželství trvalý svazek muže a ženy a jeho hlavním účelem je založení rodiny, řádná výchova dětí a vzájemná podpora a pomoc. Význam iniciativy „Národní týden manželství“ je v tom, že manželství zasazuje do kontextu rodiny. Manželství je důležitá instituce – pro nás manžele, ale především pro děti a širší společenství, kterému dává pocit jistoty a perspektivy.“

„Manželství začíná láskou a zda a proč končí, je jen na nás. Protože vím, jak velkým tlakům musí rodina a manželství odolávat, vítám aktivity, které nabízejí pomoc. Účinnou pomocí jsou Manželská setkání, která organizuje YMCA, nebo etická výchova, která již od základní školy vybavuje mladé lidi informací i zkušeností k tomu, aby svobodné rozhodování spojovali s odpovědností za vlastní život i za životy druhých.“

Více informací o kampani a program akcí v jednotlivých městech je uveden na internetových stránkách www.tydenmanzelstvi.cz a na sociální síti Facebook, www.facebook.com/tydenmanzelstvi.

zdroj: krestandnes.cz redakčně kráceno

Fotografie