Oslavy 15. výročí obnovení duchovní služby v armádě
Společenského setkání, které se v odpoledních hodinách koná v Arcibiskupském paláci, se zúčastní představitelé České biskupské konference v čele s jejím předsedou kardinálem Dominikem Dukou, předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml a představitelé dalších církví, které spolupracují na duchovní službě v armádě. Přítomni budou rovněž zástupci Ministerstva obrany ČR v čele s ministrem Vlastimilem Pickem a představitelé Armády ČR v čele s náčelníkem generálního štábu Petrem Pavlem.
Během setkání budou předána vyznamenání Zlatá lípa ministra obrany a Záslužné kříže. Bude rovněž udělen Čestný odznak AČR za zásluhy a Pamětní medaile generála M. Kubáně, kterou uděluje hlavní kaplan armády. Ještě před samotným setkáním proběhne kolokvium, jehož tématem bude vojenská duchovní služba v různých kontextech. Promluví na ní např. hlavní kaplan plk. Jan Kozler či poradce ministra obrany pro duchovní službu a generální sekretář ČBK Mons. Tomáš Holub.
V armádě dnes slouží 29 kaplanů z osmi církví. Je mezi nimi i první žena, která je první kaplankou ve vojenské historii naší země. Jejich počet od roku 1996, kdy začal působit v české jednotce v Bosně a Hercegovině první vojenský kaplan, postupně vzrůstá. Optimální počet pro naši armádu je 35 kaplanů. Uchazeči o duchovní službu v armádě musejí splnit mnoho kritérií. Jsou na ně kladeny stejné nároky jako na vojáky z povolání, tedy například podmínka plné fyzické a psychické zdatnosti. Služba vojenského kaplana je časově omezená a zpravidla trvá 6 – 8 let.
Vojenští kaplani jsou duchovní, které do služby vysílají společně všechny křesťanské církve sdružené v Ekumenické radě církví, aby ve vojenském prostředí sloužili všem, kteří o pomoc požádají. Úkolem kaplana není hlásání víry – kaplan nikdy nemluví o věcech víry jako první; nejedná se ani o jakési moralizování a napomínání – základem pro kaplana je úcta ke svobodě každého jednotlivce; ale jde především o službu naslouchání, o službu spoluprožívání pracovních i osobních radostí i těžkostí v úctě k osobnímu tajemství každého, kdo se kaplanovi svěří.
více na www.kaplani.army.cz
převzato z http://tisk.cirkev.cz