Úvod Články Umělá inteligence je zlom
12. května 2025

Umělá inteligence je zlom

Přišel za mnou pětadevadesátiletý bratr, jestli bych ho nenaučil pracovat s AI.

AI se za velmi krátký čas stala z něčeho výjimečného něčím, s čím se setkáváme denně, ať chceme, nebo nechceme. Jak dlouho a jak moc se umělé inteligenci věnuješ?

S AI jsem se poprvé setkal zhruba v roce 2015, kdy Marek Rosa, softwarový vývojář, začal vyvíjet všeobecnou umělou inteligenci (AGI) a já jsem na něho narazil. Pak jsem se skoro měsíc plácal v pochybnostech o smyslu lidského života na Zemi.

Tehdy ji vyvíjeli s pomocí i neurovědců a učili podobně, jako se učí malé dítě – implikovali do jejího softwaru princip odměn. Popisoval, že mají AI na úrovni ročního dítěte. Odhadoval, že tu skutečná umělá inteligence bude za dvacet třicet let. A když si to člověk domyslí, že pak už těžko někdo udělá něco lépe a efektivněji než AI, tak jsem to tehdy vnímal jako silně demotivující.

OpenAI 30. listopadu 2022 spustila ChatGPT 3. Poprvé jsem ho vyzkoušel. A byl jsem v šoku. Bavil jsem se s ním a on mi smysluplně odpovídal. Nadchlo mě, že mi rozumí! Myslel jsem si, že „už to je skoro ono“, protože mi to rozumělo. Nechápal jsem, že by stroj mohl odpovídat, tak jsem si myslel, že už to je skoro umělá inteligence.

A není?

To, s čím se běžně setkáváme, není obecná AI, je to LLM (velký jazykový model), stroj, který pracuje na principu statistiky a pravděpodobnosti. Žijeme v zemi, kde vzniklo slovo „robot“ – a myslelo se, že robot bude dělat jen tu těžkou práci. A z ČR je i vědec Tomáš Mikolov, je jedním z nejcitovanějších vědců v oblasti zpracování přirozeného jazyka. S jeho týmem u Google vyvinul Word2vec a přinesl revoluci v zpracování jazyka. Díky němu se slova dají vyjádřit čísly, která odrážejí jejich význam. Počítače tak mohou lépe „chápat“ text. To zásadně napomohlo kvalitě překladačů, ale také rozvoji LLM. Na ČVUT ale nedostal na vývoj granty, tak z ČVUT odchází do české firmy BottleCapAI.com

Ale AI bude podobně zlomovým bodem pro lidstvo, změní mnoho oblastí. Podobně jako parní stroj, masmédia, internet…

K čemu všemu ji ty sám využíváš?

Jednu z prvních věcí, které jsem zkusil, bylo přání bratrovi k narozeninám. Bez uvádění podrobných údajů o sobě a o jiných. Ne že bych měl strach o bezpečnost, i když s ní to také souvisí, ale nechci, aby mě AI znala stejně jako Pán Bůh.

Teď se AI věnuji na úrovni efektivní práce, chci jí porozumět, pomáhá mi přemýšlet o podstatě, potažmo o životě, pomáhá mi odpovídat na řadu věcí, které je pro mě náročné domyslet. Pomáhá mi s inspirací, souhrny obsáhlých textů, videi.

Zásadní otázkou obyčejného člověka, který s AI nepracuje, může být, jak pozná, že obsah je falešný, tj. že je to fikce z dílny AI a nemá s realitou nic společného?

To byla jedna z prvních otázek, které jsem AI položil: „Je to a to pravda?“ A když napsala, že ano, ptal jsem se hlouběji a ona vypsala argumenty a zdroje. A pak jsem jí napsal: „Ale moje manželka říká, že to pravda není.“ A AI odpověděla, že lidi často vnímají realitu (pravdu) různě podle kontextů a dochází k různým závěrům. A že se mohou mýlit.

Jedinou účinnou prevencí je kritické myšlení a vzdělávání se. Laik, který obsah tvořený AI potká mezi běžným obsahem, rozdíl dnes už často vůbec nepozná. Je to možné ještě u nějakých slabých modelů u některých věcí, které AI ještě dobře neumí. Ale vývoj jde obrovsky dopředu, mezi modely AI je veliká konkurence. Jedna redakce třeba psala článek o pořadí nejlepších AI. Než ho dopsala, zjistila, že už to není pravda, že ho model jiné korporace předběhl. Když Číňané vydali svůj model DeepSeek (který vyvinuli mnohem levněji), do té doby stále rostoucí NVIDIA a další firmy přišly za jediný den na burze o bilion dolarů. Většina tohoto závodu se odehrává v USA, Číně a doufám, že aspoň jedna dvě silné firmy budou v Evropě.

Pokud bychom se chtěli naučit s AI pracovat, hraje roli věk?

Vůbec. Práce s LLM je naprosto triviální, kdo umí napsat SMSku, tak bude umět používat AI. Přišel za mnou 95letý bratr, jestli bych ho nenaučil s AI. On stále přemýšlí o věcech, jako by mu bylo třicet, pořád se učí nové věci, je mi velkou inspirací. Je to jen o člověku, jestli chce překonat malou překážku. Ale umět používat AI ještě neznamená umět ji používat efektivně. Nejdůležitější ale je začít – hrát si, zkoušet to na praktických věcech. Třeba: Máte v lednici 10 věcí a nemáte inspiraci, co z nich manželovi udělat k jídlu. Ty modely jsou geniální v kombinacích, napíšou hned třeba 20 receptů. Když v dalším kroku do zadání doplníte, jaké manžel preferuje chutě nebo jakou má povahu, za minutu máte recepty personifikované.

Jsi křesťan, jsi součástí církve. Určitě tě i v tomto prostoru mockrát napadlo: „V tomhle by AI neskutečně pomohla…“

Jsem křesťan, ale asi bych měl vidět ve svém křesťanském životě větší změny – zdá se mi, že se měním pomalu. Slyšel jsem stovky kázání, čtu Bibli – a vidím, že se mi do některých věcí moc nechce. Ptám se sám sebe, jestli by to na mě nemělo mít větší dopad. Na druhou stranu, kdyby ty změny probíhaly tak, jak bych si myslel, asi by za sto let mohlo dojít až k tomu, že bych nepotřeboval Pána Boha. A já si nedovedu představit, jak bych dopadl, kdybych neměl Pána Boha. Život bez té obrovské Boží milosti, bez Pána Boha, by mi vůbec, ale vůbec nedával smysl. Hodně věcí, které se mi zdají nesmyslné, mi dávají smysl jen s Pánem Bohem.

Využití AI v církvi vidím asi nejvíc v oblasti vzdělávání. Kdysi jsem se AI zeptal, jestli má smysl chodit na biblické hodiny – a ona mi krásně vysvětlila, proč ano, proč je to dobré. A popsala různé formy zajímavých biblických hodin. Překvapilo mě to.

Co bys chtěl v seriálu čtenářům předat?

Aby se lidé AI nebáli a aby si nemysleli, že je to zbytečné. A nejdůležitější je – a tím bychom příště začali – naučit se kriticky myslet. Uvědomovat si, že jediné, co stoprocentně víme, je, že nevíme. AI vám na tři kliky vysvětlí, jak jste lehce vedle, že se špatně ptáte. Často se jí ptám, jestli se dobře ptám. A ona na to má validní odpověď, protože má statisticky větší „zkušenost“ než já. Protože „přečetla“ spoustu knihoven světa. Já ne. Je to jako sedět ve skupině zajímavých lidí s výbornými nápady.

Další novinky
Časopis Brána
Jan Hábl
Eva Macková
před 4 dny
Lidskost není docela ztracena
I když to nemá rád, veřejnost mu přišila titul „komeniologa“. Komenského pro sebe objevil, studoval, nasál do svých základů a vyučuje ho. S Janem Háblem, vysokoškolským pedagogem, filozofem výchovy, otcem – a moudrým, laskavým,…
Dorost
Časopis Brána
před 3 týdny
Hledáme cesty, jak zvěstovat Krista
Novinky z Dorostové unie a Dorostového odboru - Josef Kostelecký
Časopis Brána
před 3 týdny
Co vám nejvíc imponuje na mužích – a mají to muži v církvi?
Anketa z květnového tématu časopisu Brána
Další novinky
Časopis Brána
Jan Hábl
Eva Macková
před 4 dny
I když to nemá rád, veřejnost mu přišila titul „komeniologa“. Komenského pro sebe objevil, studoval, nasál do svých základů a vyučuje ho. S Janem Háblem, vysokoškolským pedagogem, filozofem výchovy, otcem – a moudrým, laskavým,…
Dorost
Časopis Brána
před 3 týdny
Novinky z Dorostové unie a Dorostového odboru - Josef Kostelecký
Časopis Brána
před 3 týdny
Anketa z květnového tématu časopisu Brána